اولین چیزی که پس از نصب Microsoft Windows 10 کاربرها رو اذیت میکنه، اصرار عجیب Microsoft برای مجبور کردن کاربرها به استفاده از برنامه‌هایی است که خود Microsoft به صورت پیش فرض در نظر گرفته.

یکی از این موارد که در اولین تجربه من در کار کردن با Windows 10 خیلی عجیب بود، اجبار Microsoft به استفاده از Photos به عنوان نمایش‌ دهنده پیش فرض فایل‌های تصویری بود؛ برنامه Metroی جدیدی که در Windows 10 جایگزین برنامه قدیمی و خوب Winodws Photo Viewer این سیستم عامل شده.

در Windows 10 امکان جایگزین کردن Photos با برنامه‌های دیگر به عنوان نمایش دهنده پیش فرض فایل‌های تصویری وجود دارد، اما در صورتی که مثل من قصد داشته باشید تا از Windows Photo Viewer برای این کار استفاده کنید، ظاهرا راه حلی وجود ندارد.

متاسفانه در اولین تلاش برای انجام این تغییر در برنامه پیش فرض نمایش فایل‌های تصویری در Windows 10 به نتیجه‌ای نمی‌رسیم، نه می‌توان Windows Photo Viewer را در لیست نرم افزارهایی که در گزینه تنظیمات Open with مربوط به فایل‌های تصویری موجود هستند، پیدا کرد و نه می‌توان از طریق Control Panel به نتیجه‌ای رسید. در Control Panel تنها به ما این اجازه داده می‌شود تا فایل‌های TIFF را با Windows Photo Viewer مشاهده کنیم.

اما مقایسه Registry سیستم عامل Windows 10 با Windows 8.1 و تفاوت مقادیر مسیر HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Photo Viewer\Capabilities\FileAssociations در دو سیستم عامل، باعث شد تا تصمیم بگیرم به صورت دستی، مقادیر موجود در Windows 8.1 رو در Windows 10 هم ایجاد کنم.

و این کار دقیقا راه حل مشکلی بود که برای تنظیم کردن Windows Photo Viewer به عنوان برنامه پیش فرض مشاهده فایل‌های تصویری در Windows 10 داریم!

من برای راحت کردن فرآیند اضافه کردن مقادیری که در Windows 10 در مسیر یاد شده موجود نیستند، یک فایل batch درست کردم، که همه فرمت‌هایی که امکان نمایششان با Windows Photo Viewer وجود دارد رو به مسیر یاد شده در Registry اضافه می‌کنه، شما می‌تونید این فایل رو از اینجا دانلود کنید و با اجرای اون مقادیر یاد شده به صورت اتوماتیک به Registry شما اضافه می‌شه.

بعد از تغییر مقادیر Registry باید به برنامه Setting بریم و از قسمت Default apps روی گزینه Set defaults by app بزنیم.

حالا می‌تونیم به راحتی فرمت‌هایی که دوست داریم اون‌ها رو با Windows Photo Viewer مشاهده کنیم تنظیم کنیم.